Rafinérie, ktoré predstavujú kvalitu

Rafinérie sú neoddeliteľnou súčasťou tohto nemalého biznisu s cennými kovmi. No nie je rafinéria ako rafinéria a nie každá zaručuje kvalitu výsledného produktu. Existuje však určitá špecifikácia, ktorá popisuje fyzickú charakteristiku pre zlato, striebro a iné drahé kovy.

Táto špecifikácia sa nazýva Good Delivery a obsahuje súpis špecifických požiadaviek od precíznosti, váhy, rozmerov, balenia a dodávky, až po celkový vzhľad a produkciu zlatých a strieborných odliatkov. Tento štandard sa používa na všetkých hlavných trhoch (Hong Kong, Londýn, New York, Sydney a Zürich) a taktiež aj v rezervách štátu a centrálnych bánk.
Najznámejší výrobcovia sú akreditovaní podľa asociácie LBMA (London Bullion Market Association), ktorá spravuje dva najhlavnejšie Good Delivery zoznamy. V týchto zoznamoch sú iba tie rafinérie, ktoré vyrábajú produkty zo zlata a striebra podľa medzinárodného štandardu Good Delivery.
Výrobcovia, ktorí sa odmietnu podieľať na pravidelnom monitorovaní sú z Good Delivery Listu vylúčení. Medzi najznámejšie európske spoločnosti patrí skupina Heraeus, rafinérie Argor-Heraeus a Umicore.

Heraeus

Heraeus je spoločnosť, ktorá sa v oblasti drahých kovov angažuje na celosvetovej úrovni. Jej sídlo sa nachádza v Hanau, neďaleko Frankfurtu, s koreňmi siahajúcimi do Nemecka. Táto firma funguje na trhu už vyše 160 rokov.
Okrem vzácnych kovov sa jej produkcia venuje aj rôznym technológiám, senzorom, biomateriálom, lekárskym a farmaceutickým produktom, kremičitému sklu a špeciálnym zdrojom svetla.
V súčasnosti má vo vlastníctve viac ako 5300 patentov. Zamestnáva viac ako 550 vývojárov a výskumníkov v 25-tich strediskách po celom svete. Vo fiškálnom roku 2012 jeho tržby za produkty dosiahli viac ako 4,2 milióna eur a tržby v oblasti cenných kovov obnos vo výške 16 miliónov eur.
S viac ako 12 200 zamestnancami a vyše 100 pobočkami po celom svete si Heraeus drží vedúcu pozíciu v merítku celosvetového trhu.

Argor Heraeus

Argor-Heraeus patrí taktiež k jednej z najväčších rafinérií na spracovanie cenných kovov. Jej sídlo je v Mendrisio, v štáte Švajčiarsko.
Do ich repertoáru patrí hlavne rafinovanie zlata, striebra, platiny a paládia. Ich zákazníkmi sú rôzne banky, elektronický a chemický priemysel spolu s priemyslom na výrobu šperkov a hodiniek.
V neposlednom rade patria k ich portfóliu aj poradenské služby ohľadom obchodovania so vzácnymi kovmi. Ich strategická pozícia v produkcii zabezpečuje zákazníkom ideálne a osvedčené partnerstvo na vysokej úrovni.
Ich tajomstvo spočíva v technológiách a skúsenostiach výskumníkov skupiny Heraeus, v kompetencii Commerzbank a v know-how Austrian Mint spolu so 60-ročnou skúsenosťou v danej oblasti.

Umicore

História tejto spoločnosti siaha vyše 200 rokov do minulosti. Je to spoločnosť s vyše 14 000 zamestnancami a obratom vo výške 9,8 miliardy eur. Jej sídlo sa nachádza v Bruseli, v hlavnom meste Belgicka.
V rafinérii hrá dôležitú úlohu recyklácia katalyzátorov, pričom sa firma podieľa na celosvetovom znižovaní emisií prostredníctvom automobilových produktov. Skupina Umicore produkuje chemické zlúčeniny na báze drahých kovov, ktoré sa využívajú v rôznych vedných oblastiach, farmaceutickom priemysle, stavebníctve, v high-tech sklách a v elektronike.
V ich portfóliu sa nájdu aj produkty, ktoré sa využívajú napríklad v nabíjateľných batériách, fotovoltaike a v ďalších výrobkoch energetickej sféry.
Rafinéria sa zaoberá aj recykláciou odpadov, ktoré obsahujú drahé kovy a iný neželezný kov. Dokážu zrecyklovať až 20 druhov vzácnych kovov a to zo širokého spektra odpadu, či už priemyselné zvyšky alebo z produktov, ktorým skončila životnosť.

Buďte informovaní o dôležitých veciach medzi prvými. Prihláste sa k odberu newsletteru jedným kliknutím.