Niekoľko dôvodov prečo neinvestovať do zlata

Len pred nedávnom sme sa pozreli na základné dôvody, prečo sa stále oplatí do zlata investovať. No ako každá investícia, aj investícia do zlata so sebou nesie určité riziká. Poďme sa teda spoločne na ne pozrieť.

Zlato je volatilné

Zlato je náchylné rozmarom trhu ako každá iná investícia. Môže sa stať, že keď ho nakúpite, tak o pár týždňov môže byť cena aj o niekoľko percent, prípadne desiatok percent, nižšia. Volatilita ceny zlata sa prejavuje ako jej poklesom, tak aj jej nárastom. Toto je ten zásadný rozdiel medzi zlatom a peniazmi. Papierové peniaze strácajú na hodnote konštantne. Zvážte, čo je lepšie.

Zlato neprináša úrok

Áno, zlato neprináša úrok, skôr naopak. S držbou zlata je spojených množstvo nákladov na jeho úschovu, ochranu. Zlato sa ale nedá množiť, tak ako sa to deje s dlhom.

Zlato je prežitok

Po desaťročia nám bolo ozrejmované, že zlato je len barbarský relikt a neprináša nám žiadny úžitok a úrok. Zdá sa, že táto snaha vyšla navnivoč. Ľudstvo má dlhovekú pozitívnu skúsenosť so zlatom. Dokonca aj centrálne banky videli zlaté rezervy ako zbytočné. Ich predaje boli vysoko stratové. Preto teraz robia pravý opak, zlato nakupujú. Myslíte si, že centrálne banky by skupovali niečo, čo je nepoužiteľné a zbytočné?

Zo zlata sa nenajeme

Veľká pravda. Zlato je síce súčasťou takmer všetkých dentálnych zliatin, čiže na zub, ale pod zub nie je. Rovnako sa nenajeme ani z bankoviek, briliantov, mincí, umeleckých zbierok. Zlato si však môžeme kedykoľvek v čase núdze vymeniť za jedlo, dokonca aj v čase, kedy sa papierovými bankovkami kúri. V Európe to už nie je bežným javom, ale čert nikdy nespí. V čase akútnej núdze určite vyhráva kus pôdy a potravinová nezávislosť.

Každá investícia má svoj zmysel, rovnako aj tá zlatá. Nikdy nevsádzajte na jednu kartu, v dnešných časoch je mnoho možností ako uložiť a v budúcnosti zhodnotiť svoje úspory. Všetko má svoj čas, ani mrkva nám nenarastie z večera do rána.

Buďte informovaní o dôležitých veciach medzi prvými. Prihláste sa k odberu newsletteru jedným kliknutím.