História zlata a jeho význam

Už okolo 4 000 rokov. Asi toľko sa odhaduje prítomnosť zlata medzi ľuďmi. Začalo to ozdobovaním hláv faraónov, pokračovalo razbou zlatých mincí v stredoveku a samozrejme, pokračuje rastúcou prestížou tohto ťažkého kovu aj počas posledných rokov.

Poznáte niečo okrem zlata, čo tu je už 4 000 rokov a dokázalo si svoju hodnotu aspoň udržať?

Nenahraditeľný „kryč“ hodnoty

Už naši predkovia veľmi dobre vedeli, prečo sa oplatí držať hodnotu ich majetku v zlate. Neobnoviteľný nerast, ťažká dostupnosť, dlhá trvácnosť… a samozrejme široké využitie. Aj to prispieva k týmto tvrdeniam. Samozrejme, ako bonus vysoká prestíž.

Niet sa teda čo čudovať, že sa ešte pred naším letopočtom objavilo na hlavách vládcov. Dokonca nielen na hlavách.

300 bochníkov chleba. Tak nejako bola vyjadrená hodnota zlata pred niekoľkými tisíckami rokov. Nie preto, že by bol niekto až taký hladoš. Ale preto, že bochníky chleba tu boli a ešte pravdepodobne aj dlho budú. Koľko myslíte, že je to dnes? Ak bola vaša odpoveď okolo 360, tipovali ste správne. Zlato si teda dokázalo svoju hodnotu nielen udržať, ale dokonca ju aj zvýšilo.

Jeden z nástrojov bohatstva štátov

Z faktu, že zlato udržuje svoju hodnotu, neprofitovali iba štáty, ale aj ľudia. A to odjakživa.

1 871. Písal sa rok 1 871, keď vznikol zlatý štandard. Teda pravý zlatý štandard. Nie ako  Británia od roku 1 821.

Čo to znamenalo? Každá bankovka štátu mohla byť vymeniteľná za zlato v rovnakej hodnote. Konkrétne za dolár. Znamenalo to, že ak sa vám vaše doláre, ktoré ste mali v tom čase v peňaženke, prestali páčiť, mohli ste ich kedykoľvek vymeniť za zlato. Štát vám to umožnil.

„Kryté zlatom“ vystriedal nápis „Veríme v Boha“

Vznik Brettonwoodskeho menového systému. 1 944. Zlatý štandard zrušený. Je to udalosť, o ktorej vie snáď každý. Peniaze prestali byť kryté zlatom a na dolári pribudol namiesto nápisu „kryté zlatom“ nápis „veríme v Boha“. Nielenže táto udalosť znehodnotila dolár, keďže sa odvtedy nemohol prirovnávať k zlatu. Ba dokonca určila, že zlato si nemôže dovoliť každý (kto má majetok v dolároch), ale iba investori, ktorí verili posolstvu zlata.

Náklady na ťažbu zlata. Jeden z hlavných brzdiacich síl štandardu zlatého kovu, ktorý ho nakoniec aj zrušil. Jednoducho povedané, ak by bola každá minca, každá papierová bankovka a každý dolár v banke krytý zlatom, štáty by nedokázali takto pokryť majetky všetkých ľudí. Určite nie zlatom.

Tlačenie peňazí ako na bežiacom páse

Aj tak sa dá charakterizovať dnešná situácia monetárnej politiky. Dlhy sa riešia dlhmi. Teda ak nedokážu štáty splatiť svoje záväzky, musia dotlačiť ďalšie peniaze. A voči komu tento dlh štáty majú? No predsa voči bankám. A to sa bude ďalej nafukovať. Iba pôžičkami. Amerika už ďaleko nebola, keď sa malo vo februári tohto roku rozhodnúť, ako sa vyrieši ich dlhový strop. Samozrejme, skrachovať nemohla. Dotklo by sa to celého sveta.

Teraz si predstavte, že máte 500-eurovú bankovku. Ak by ste ju chceli zameniť na dve bankovky, menovitá hodnota každej by bola 250 €. Ak na 5 bankoviek, každá by mala hodnotu iba 100 €. Ak na 10, ich menová hodnota by sa znížila na 50 €. A takto nejako funguje znižovanie hodnoty peňazí pri dotlačení každej ďalšej.

Presne to dodáva prestíž komoditám, teda aj zlatu. Peniaze preto nie sú v dnešnej dobe dôveryhodné, musíme však s nimi aj napriek tomu platiť.

Buďte informovaní o dôležitých veciach medzi prvými. Prihláste sa k odberu newsletteru jedným kliknutím.