Zaujímavosti o produkcii zlata

175 000 a 140 000 ton. Dve čísla. To prvé udáva, koľko je odhadových celkových zásob zlata na svete. To druhé to, koľko sa toho už vyťažilo. To znamená, že na svete ostáva už iba necelých 35 000 ton zlata. Vystačia nám približne na odhadovaných 18 rokov a potom zlato budeme musieť hľadať stále hlbšie a hlbšie.

3-kilometrová prechádzka pod zemský povrch

Mrazivé číslo. Udáva, ako hlboko pod zemou sa dnes zlato ťaží v najväčších baniach. A stále sa zvyšuje.

Predstavme si, že by sme si založili spoločnosť a zaoberali sa ťažbou zlata. Ako dlho musí trvať, kým človek prejde túto vzdialenosť? Aké tam môžu byť teploty? Sú s tým spojené vysoké náklady? Odpovede na tieto otázky by pozitívne pravdepodobne neboli. Taká je však situácia. Z tohto vieme rýchlo usúdiť, že ťažba zlata pravdepodobne nebude brnkačka.

Stále nižší a nižší podiel vo vyťaženej zemine

Čo je však horšie, s pribúdajúcou hĺbkou klesá aj podiel zlata v hornine. Je to jednoducho tak. Ste 3 kilometre pod zemou. „Cestujete“ tam niekoľko hodín. A z horniny dostávate stále menej a menej zlata. Aj kvôli tomuto faktu sa museli niektoré z najväčších baní na ťažbu tohto vzácneho kovu zatvoriť.

Náklady na ťažbu „zatakovali“ 800 dolárov za trójsku uncu

Zlato sa dokáže vyrobiť pri nákladoch 800 dolárov amerických na 31 aj jednu desatinu gramu. Je to dosť obdivuhodné, keďže sa ťaží v takýchto hĺbkach. Dokonca, ako som spomínal, nedostaneme rovno zlato, musíme ho vytriediť z horniny. A taktiež je otázna rýdzosť.

Rýdzosť je určená pomerom, koľko zlata obsahuje celý odliatok alebo tehlička. Najvyššia možná je 999,99. Pričom ide o 24-karátové zlato. Ak by bola rýdzosť na úrovni 500, ide o 12-karátové zlato (500/999,99 * 24).

Nedá sa vyrobiť a je potrebné

Argument, ktorý nepustí. Je všeobecne známe, že zlato sa vyrobiť nedá. To dokazuje jeho nenahraditeľnosť. Plus je potrebné. V elektronike viac ako nikdy predtým.

Tri spôsoby získania zlata. Iba toľko sa ich odhaduje. Samozrejme, okrem krádeže. Buď ryžovaním, amalganciou alebo kyanidovým spôsobom.

Ryžovanie, to vám je pravdepodobne známe. Účinný spôsob, ale na druhej strane, dosť náročný:

Amalgancia – kde sa zlato rozpúšťa v ortuti;

Kyanidový spôsob, kde po reakcii horniny so zinkom ostane iba zlato.

Vzhľadom na náročnosť chemických vzorcov pri posledných dvoch spôsoboch ich tu radšej uvádzať nebudem.

V ťažbe vedie jednoznačne Afrika

Presnejšie Juhoafrická republika, najrozvinutejší štát Afriky. Práve ten má najväčšie zásoby zlata na svete. Odhadujú sa niečo cez 12,5 %. Druhá je USA približne s 10,5 % zásob žltého kovu a trojicu uzatvára Austrália s približne pol percentnou stratou na USA. Európa sa drží na chvoste iba s približne 7 % celosvetovej produkcie tohto ťažkého kovu.

Najnovšie sú zlaté bane Indonézie či Peru. Avšak, napríklad pri Peru (Južná Amerika) sa odhaduje, že až okolo 40 % vyťaženého zlata prebieha mimo zákona.

Takže riešenie na nedostatok celosvetovej zásoby zlata je iba objavenie nového zdroja ťažby. Samozrejme, veľkého zdroja ťažby.

Buďte informovaní o dôležitých veciach medzi prvými. Prihláste sa k odberu newsletteru jedným kliknutím.