Diamanty a ich cena

Ako uvádzajú analytici, tak spotreba luxusných tovarov v Číne, Indii a na Strednom východe rastie stále rýchlejšie a táto situácia by mala pretrvávať aj nasledujúce štyri roky.

V roku 2013 sa očakáva 9% nárast cien neopracovaných a surových diamantov. Tento trend by mal pokračovať aj v najbližších rokoch. Treba brať do úvahy, že tak ako rastie dopyt po diamantoch, rastie aj ich produkcia. Akákoľvek zmena návykov spotrebiteľov v ich výdavkoch alebo ďalej sa zhoršujúci vývoj ekonomickej situácie môže mať za následok nižší dopyt a nižšie ceny.

Dovoz surových diamantov do Indie v budúcom roku vzrastie pravdepodobne až o 25%. V súčasnosti India dováža diamanty ročne v hodnote 14,5 miliardy dolárov. Taktiež India počíta aj so zvýšeným vývozom šperkov a opracovaných drahokamov a má v úmysle expandovať na nové trhy. India je aktuálne najväčším svetovým spracovateľom surových diamantov. Jej dodávateľmi sú top producenti ako De Beers, ťažobný gigant Rio Tinto a ruská štátna spoločnosť Alrosa.

Diamanty predstavujú vysoko bezpečnú investíciu, ktorá za posledných 100 rokov neustále rastie. Nárasty nie sú prudké, predstavujú priemerne 5 – 7% ročne. Výhoda je ale v konzistentnosti nárastu. Diamanty sú skvelým partnerom pre naše portfóliá.

A nezabudnite, že ak odložíte nákup briliantov čo i len o mesiac či dva, tak už budete nakupovať za vyššie ceny.

Buďte informovaní o dôležitých veciach medzi prvými. Prihláste sa k odberu newsletteru jedným kliknutím.